Etykiety

niedziela, 30 listopada 2014

Linux w windzie? Cygwin!

Linux i Windows to dwa odmienne światy i różnią się od siebie jak dzień i noc.

Windows jest dziś najbardziej popularnym na świecie systemem operacyjnym, ale nie wszystkie zadania mogą zostać z jego pomocą zrealizowane z typową dla Linuksa efektywnością, prostotą i minimalnym wykorzystaniem dostępnych zasobów. Z drugiej strony Linux, którego możliwości i skalowalność są niesamowite, nie zyskał jak dotąd popularności porównywalnej do tej, jaką mogą się cieszyć systemy operacyjne Microsoft, głównie z powodu mitu według którego Linux jest tylko dla ekspertów. Mit ten był zgodny z rzeczywistością 10-15 lat temu, ale dziś, w czasach dostępności prostych w instalacji i użytkowaniu desktopowych dystrybucji Linuksa, pozostaje on tylko mitem wprowadzającym w błąd i przynoszącym duże zyski korporacji Microsoft. Dzisiejsze dystrybucje Linuksa, szczególnie te przeznaczone dla instalacji desktopowych, nie są trudniejsze w użytkowaniu od systemów Microsoft, a w dodatku są zupełnie darmowe, podczas gdy większość osób dobrze znających tajniki i możliwości Linuksa, często zmuszona jest do korzystania równolegle z systemów Windows głównie z powodu niekompatybilności z systemem Linux najbardziej powszechnych aplikacji programistycznych dostępnych na rynku. Być może sytuacja kiedyś się zmieni, ale jak dotąd zwolennicy Linuksa korzystający z przymusu z systemów Windows często czują duże ograniczenie spowodowane brakiem w nim prostych i efektywnych narzędzi, które są powszechnie dostępne w dystrybucjach systemów Linux i za pomocą których można wykonywać złożone zadania z wielką prostotą oraz minimalnym zużyciem zasobów sprzętowych i programistycznych.
Istnieje jednak pewne rozwiązanie, umożliwiające uruchamianie w systemie Windows wielu narzędzi dostępnych tylko w świecie Linux, a w dodatku z wiersza poleceń, który sprawia pełne linuksowe wrażenie. To rozwiązanie nazywa się Cygwin.

Cygwin
Cygwin to Linux w Windows!


Cygwin jest bardzo ciekawym oprogramowaniem udostępniającym Linuksową powłokę w systemach operacyjnych Microsoft Windows. Cygwin udostępnia wiele różnych pakietów aplikacji, którymi można zarządzać z udostępnianego wiersza poleceń. Należy przy tym jednak pamiętać, że oprogramowanie Cygwin nie jest oknem na Linuksowy świat w systemach Windows, ponieważ poza możliwością uruchamiania pakietów typowo Linuksowych aplikacji, które zostały sprowadzone do kodu Cygwin, korzystanie z natywnych aplikacji Linuksowych nie jest w ten sposób możliwe.
Aby ropocząć przygodę z oprogramowaniem Cygwin należy ściągnąć instalator aplikacji ze strony http://cygwin.com/install.html .

Sama instalacja oprogramowania jest bardzo intuicyjna. Instalator umożliwia wybór jednej spośród 3 rodzai instalacji:

a) Instalacja pakietów z internetu (ściągnięte pliki pakietów zostaną zachowane i będzie z nich można ponownie skorzystać);

b) Ściągnięcie pakietów z pominięciem samego procesu instalacji;
c) Instalacja pakietów z lokalnego źródła.

Istnieje również możliwość uruchomienia instalatora Cygwin z wiersza poleceń Windows. Jest to zalecane głównie wtedy gdy istnieje konieczność określenia szczegółowych parametrów związanych z procesem instalacyjnym. Takich parametrów jest sporo:


 -A --disable-buggy-antivirus      Wyłączenie podejrzanych aplikacji antywirusowych
                    podczas uruchamiania instalatora
 -C --categories            Specify entire categories to install
 -D --download             Download from internet
 -d --no-desktop            Disable creation of desktop shortcut
 -h --help               print help
 -K --pubkey              URL of extra public key file (gpg format)
 -L --local-install           Install from local directory
 -l --local-package-dir         Local package directory
 -n --no-shortcuts           Disable creation of desktop and start menu
                    shortcuts
 -N --no-startmenu           Disable creation of start menu shortcut
 -O --only-site             Ignore all sites except for -s
 -P --packages             Specify packages to install
 -p --proxy               HTTP/FTP proxy (host:port)
 -q --quiet-mode            Unattended setup mode
 -r --no-replaceonreboot        Disable replacing in-use files on next
                    reboot.
 -R --root               Root installation directory
 -S --sexpr-pubkey           Extra public key in s-expr format
 -s --site               Download site
 -U --keep-untrusted-keys        Use untrusted keys and retain all
 -u --untrusted-keys          Use untrusted keys from last-extrakeys
 -X --no-verify             Don't verify setup.ini signatures

W trakcie instalacji należy podać ścieżkę do katalogu głównego Cygwin (root directory), np. C:\cygwin oraz wskazać katalog, w którym mają być przechowywane ściągnięte z internetu pakiety aplikacji Cygwin.

Instalator Cygwin umożliwia wybór pakietów, które użytkownik zamierza zainstalować. Po ukończonej aplikacji można ponownie korzystać z instalatora w celu instalacji nowych pakietów lub usunięcia zainstalowanych pakietów.

Miłej zabawy!


1 komentarz:

 1. Wypożyczyłem auto na www.carrentpartner.pl - było warto!

  OdpowiedzUsuń

Dodaj komentarz