Etykiety

linux (14) php (14) Laravel (9) mysql (9) Hardware (8) Windows (6) sieci (5) PowerShell (4) software (4) MariaDB (3) apache (3) html (3) Microsoft (2) bezpieczeństwo LAN (2) cygwin (2) Akcesoria (1) CMS (1) Laptop (1) Open Office (1) drupal 7 (1) gpg (1) hosting (1) jquery (1) sieci LAN (1) xml (1) zabezpieczenie sieci LAN (1)

niedziela, 30 listopada 2014

Linux w windzie? Cygwin!

Linux i Windows to dwa odmienne światy i różnią się od siebie jak dzień i noc.

Windows jest dziś najbardziej popularnym na świecie systemem operacyjnym, ale nie wszystkie zadania mogą zostać z jego pomocą zrealizowane z typową dla Linuksa efektywnością, prostotą i minimalnym wykorzystaniem dostępnych zasobów. Z drugiej strony Linux, którego możliwości i skalowalność są niesamowite, nie zyskał jak dotąd popularności porównywalnej do tej, jaką mogą się cieszyć systemy operacyjne Microsoft, głównie z powodu mitu według którego Linux jest tylko dla ekspertów. Mit ten był zgodny z rzeczywistością 10-15 lat temu, ale dziś, w czasach dostępności prostych w instalacji i użytkowaniu desktopowych dystrybucji Linuksa, pozostaje on tylko mitem wprowadzającym w błąd i przynoszącym duże zyski korporacji Microsoft. Dzisiejsze dystrybucje Linuksa, szczególnie te przeznaczone dla instalacji desktopowych, nie są trudniejsze w użytkowaniu od systemów Microsoft, a w dodatku są zupełnie darmowe, podczas gdy większość osób dobrze znających tajniki i możliwości Linuksa, często zmuszona jest do korzystania równolegle z systemów Windows głównie z powodu niekompatybilności z systemem Linux najbardziej powszechnych aplikacji programistycznych dostępnych na rynku. Być może sytuacja kiedyś się zmieni, ale jak dotąd zwolennicy Linuksa korzystający z przymusu z systemów Windows często czują duże ograniczenie spowodowane brakiem w nim prostych i efektywnych narzędzi, które są powszechnie dostępne w dystrybucjach systemów Linux i za pomocą których można wykonywać złożone zadania z wielką prostotą oraz minimalnym zużyciem zasobów sprzętowych i programistycznych.
Istnieje jednak pewne rozwiązanie, umożliwiające uruchamianie w systemie Windows wielu narzędzi dostępnych tylko w świecie Linux, a w dodatku z wiersza poleceń, który sprawia pełne linuksowe wrażenie. To rozwiązanie nazywa się Cygwin.

Cygwin
Cygwin to Linux w Windows!


Cygwin jest bardzo ciekawym oprogramowaniem udostępniającym Linuksową powłokę w systemach operacyjnych Microsoft Windows. Cygwin udostępnia wiele różnych pakietów aplikacji, którymi można zarządzać z udostępnianego wiersza poleceń. Należy przy tym jednak pamiętać, że oprogramowanie Cygwin nie jest oknem na Linuksowy świat w systemach Windows, ponieważ poza możliwością uruchamiania pakietów typowo Linuksowych aplikacji, które zostały sprowadzone do kodu Cygwin, korzystanie z natywnych aplikacji Linuksowych nie jest w ten sposób możliwe.
Aby ropocząć przygodę z oprogramowaniem Cygwin należy ściągnąć instalator aplikacji ze strony http://cygwin.com/install.html .

Sama instalacja oprogramowania jest bardzo intuicyjna. Instalator umożliwia wybór jednej spośród 3 rodzai instalacji:

a) Instalacja pakietów z internetu (ściągnięte pliki pakietów zostaną zachowane i będzie z nich można ponownie skorzystać);

b) Ściągnięcie pakietów z pominięciem samego procesu instalacji;
c) Instalacja pakietów z lokalnego źródła.

Istnieje również możliwość uruchomienia instalatora Cygwin z wiersza poleceń Windows. Jest to zalecane głównie wtedy gdy istnieje konieczność określenia szczegółowych parametrów związanych z procesem instalacyjnym. Takich parametrów jest sporo:


 -A --disable-buggy-antivirus           Wyłączenie podejrzanych aplikacji antywirusowych
                                        podczas uruchamiania instalatora
 -C --categories                        Specify entire categories to install
 -D --download                          Download from internet
 -d --no-desktop                        Disable creation of desktop shortcut
 -h --help                              print help
 -K --pubkey                            URL of extra public key file (gpg format)
 -L --local-install                     Install from local directory
 -l --local-package-dir                 Local package directory
 -n --no-shortcuts                      Disable creation of desktop and start menu
                                        shortcuts
 -N --no-startmenu                      Disable creation of start menu shortcut
 -O --only-site                         Ignore all sites except for -s
 -P --packages                          Specify packages to install
 -p --proxy                             HTTP/FTP proxy (host:port)
 -q --quiet-mode                        Unattended setup mode
 -r --no-replaceonreboot                Disable replacing in-use files on next
                                        reboot.
 -R --root                              Root installation directory
 -S --sexpr-pubkey                      Extra public key in s-expr format
 -s --site                              Download site
 -U --keep-untrusted-keys               Use untrusted keys and retain all
 -u --untrusted-keys                    Use untrusted keys from last-extrakeys
 -X --no-verify                         Don't verify setup.ini signatures

W trakcie instalacji należy podać ścieżkę do katalogu głównego Cygwin (root directory), np. C:\cygwin oraz wskazać katalog, w którym mają być przechowywane ściągnięte z internetu pakiety aplikacji Cygwin.

Instalator Cygwin umożliwia wybór pakietów, które użytkownik zamierza zainstalować. Po ukończonej aplikacji można ponownie korzystać z instalatora w celu instalacji nowych pakietów lub usunięcia zainstalowanych pakietów.

Miłej zabawy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz