Etykiety

środa, 12 sierpnia 2015

Aktualizacja BIOSU

W niniejszym artykule opisuję przykładową procedurę aktualizacji oprogramowania BIOS. Do celów związanych z tematem wybrałem płytę główną ASUS P6T Deluxe, która pomimo swoich kilku ładnych lat, jest nadal bardzo popularnym i lubianym modelem wśród pasjonatów sprzętu IT. Płytę, którą znalazłem dziś przypadkowo na strychu, po przeprowadzonej i udanej aktualizacji BIOSu, postanowiłem zastosować w domowym serwerze plików z bardzo wydajnym, ale na dzisiejsze czasy już nie tak drogim jak niegdyś, procesorem Intel Core i7.

Uwaga! Aktualizacja BIOSu jest operacją krytyczną i nie należy jej przeprowadzać jeśli nie jesteśmy pewni co robimy! W trakcie aktualizacji BIOSU nie wolno wyłączać sprzętu, ponieważ grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem układów płyty głównej. Aktualizację BIOSu przeprowadzamy zawsze na własne ryzyko!

Oprogramowanie RUFUS


Aktualizacja BIOSu wymaga uprzedniego uruchomienia komputera z bootowalnego nośnika MS-DOS. Kiedyś w tym celu stosowało się dyskietki, ale dziś trudno jest o dyskietki i odpowiednie dla nich napędy. Obecnie istnieje kilka popularnych aplikacji nadających się do tworzenia bootowalnych nośników USB z oprogramowaniem emulującym MS-DOS, lecz moim ulubionym rozwiązaniem jest od pewnego czasu Rufus. Aplikacja Rufus, oferująca wiele ciekawych opcji, świetnie nadaje się nie tylko do tworzenia bootowalnych nośników USB z systemem Free Dos, ale także można jej użyć do przygotowania bootowalnych nośników z wybranymi obrazami .iso, np. systemu Linux. Rufus obsługuje zarówno system partycjonowania MBR, jak również UEFI. W niniejszym przykładzie, w celu aktualizacji BIOSu dość popularnej płyty głównej, zastosowałem aplikację Rufus w wersji 2.2, a pobrałem ją z witryny http://rufus.akeo.ie/

Aktualne pliki BIOSu


Do przeprowadzenia aktualizacji BIOSu niezbędny jest plik z najnowszą wersją BIOSu oraz aplikacja zapisująca program w układzie płyty głównej. Plik z aktualną wersją BIOSu danej płyty głównej można zawsze pobrać z witryny producenta sprzętu, gdzie można przeważnie znaleźć także aplikację służącą do przeprogramowania układów płyty. W niniejszym przykładzie pliki związane z aktualizacją BIOSu płyty głównej ASUS P6T Deluxe pochodzą z oficjalnej witryny producenta.

Tworzenie bootowalnego nośnika USB z systemem operacyjnym FREE DOS


Aby utworzyć bootowalny nośnik USB z oprogramowaniem Free Dos, należy w poziomu Windows uruchomić program Rufus i wybrać przedstawione w poniższym obrazku opcje, po czym należy przystąpić do tworzenia nośnika klikając w przycisk START.

Rufus Free Dos
Rufus 2.2 - Tworzenie bootowalnego nośnika USB Free Dos


Proszę zwrócić uwagę, iż po potwierdzeniu operacji utworzenia bootowalnego nośnika, wszelkie znajdujące się na nośniku USB dane zostaną usunięte. W efekcie potwierdzenia operacji, utworzona przez program Rufus zawartość głównego katalogu bootowalnego nośnika USB powinna wyglądać następująco:
2015-08-11 22:15 [DIR] LOCALE
2015-08-11 22:15 266 CONFIG.SYS
2015-08-11 22:15 202 AUTOEXEC.BAT
2015-08-11 22:15 206 autorun.inf
2015-08-11 22:15 34 494 autorun.ico
4 File(s) 35 168 bytes
1 Dir(s) 4 033 347 584 bytes free

Kopiowanie plików BIOSu na bootowalny nośnik USB


Po utworzeniu bootowalnego nośnika USB należy do niego wrzucić wszelkie pliki niezbędne do aktualizacji BIOSu. Po skopiowaniu na nośnik USB plików związanych z aktualizacją BIOSu, czyli w naszym przypadku pliku z rozszerzeniem .ROM zawierającego nowy firmware oraz aplikacji AFU241, służącej do aktualizacji oprogramowania płyty głównej, zawartość dysku F:\ powinna wyglądać następująco:

2015-08-11 22:15 [DIR] LOCALE
2015-08-11 22:15 266 CONFIG.SYS
2015-08-11 22:15 202 AUTOEXEC.BAT
2015-08-11 22:15 206 autorun.inf
2015-08-11 22:15 34 494 autorun.ico
2010-11-08 16:59 2 097 152 P6T-AS~1.ROM
2009-04-14 18:32 53 345 AFUDOS241.exe
6 File(s) 2 185 665 bytes
1 Dir(s) 4 031 184 896 bytes free
W tym momencie wszelkie pliki niezbędne do wykonania aktualizacji BIOSu znajdują się już na bootowalnym nośniku USB i można przystąpić do aktualizacji starej wersji firmware płyty.

Aktualizacja BIOSu ASUS P6T Deluxe


Przed włożeniem nowo utworzonego bootowalnego nośnika do portu USB komputera, którego BIOS mamy zamiar aktualizować, warto się upewnić, że obecne ustawienia BIOSu umożliwiają uruchomienie sprzętu z wymiennego dysku USB. W tym celu, po wejściu do ustawień BIOSu (wciśnięty przycisk DEL podczas startu komputera) należy się upewnić, że obsługa USB jest włączona, a także ustawić prawidłową kolejność napędów bootowania, tak aby wymienny dysk (Removable Dev.) znajdował się w pierwszej kolejności.

Po udanym uruchomieniu komputera z bootowalnego nośnika USB Free Dos, na ekranie powinny pojawić się informacje związane z systemem operacyjnym Free Dos.

Free Dos
Free Dos

Aby kontynuować należy dokonać wyboru klawiatury.

Po dokonaniu wyboru klawiatury można rozpocząć aktualizację BIOSu.

Free Dos
Free Dos


Uwaga! Jak już pisałem wcześniej, aktualizacja BIOSu jest operacją krytyczną. Nie należy do niej podchodzić, jeśli nie jest się pewnym o co w tym chodzi!

Aby uruchomić aplikację służącą do aktualizacji BIOSu i przeprogramować układ płyty do wybranej wersji oprogramowania, należy wydać polecenie AFUDOS.EXE z przedstawionymi poniżej parametrami:

Asus AFUDOS.EXE
Asus AFUDOS.EXE 
Programowanie BIOSu
Programowanie BIOSu

Asus P6T Deluxe
Aktualna wersja BIOSu ASUS P6T Deluxe
 To wszystko na dziś. Powodzenia!

2 komentarze:

  1. Może znajdzie się ktoś mocny, na problem nowszy niż BIOS, na czarny ekran UEFI. Na innym forum- Pomocy Społeczności M$ -napisałem coś bliższego na ten temat. Zagadka UEFI niewiarygodnie tanich netbooków z Chin. Sprzedawanych od roku -w europejskich i nie tylko marketach, niczym tenisówki z półki, z mini instrukcją- jak używać (otwierać i zamykać). W zasadzie to od paru już lat sen z oczu -nabywcom laptopów i mini netbooków 10" spędza UEFI. Z wlutowaną baterią główną, bez bateryjki CMOS, bez zworki resetowania, bez fabrycznego "otworka w obudowie netbooka"- do sprzętowego resetu UEFI, bez instrukcji do płyty głównej, do samego UEFI, bez nazwy płyty głównej, bez nowego wsadu UEFA aplikacji aktualizacji UEFA, bez sterowników. Nie ma nawet żadnego forum na świecie, do takiego netbooka, pomocowego-technicznego

    OdpowiedzUsuń
  2. Temat nieaktualny, nie mam już tego netbooka.

    OdpowiedzUsuń

Dodaj komentarz